Jak na ryby v zimě

Taky se už nemůžete dočkat, až vyzkoušíte rybářské vybavení, které jste našli pod stromečkem? Že se vám nechce čekat do jara? Vždyť nemusíte, vždyť na ryby můžeme chodit celý rok. Zimní rybařina má ale svá pravidla, na která se teď podíváme.

Voda a její obyvatele

Když půjdete v zimě po mostě, schválně se podívejte na vodu. Když je pod nulou a taje sníh, voda v řece je kalná. V takové vodě se lovit nedá. Ale jakmile se vodní tok uklidní, voda se rychle vyčistí a zdá se být čistější než v létě. Je to proto, že ve studené vodě se nedaří řasám a sinicím, kvůli kterým je v létě voda zabarvená.

I když je ale v zimě voda čistá, moc ryb v ní neuvidíme. Proč? Ryby se v chladu chovají jinak. Na stojatých vodách (rybníky, jezera) vyhledávají nejhlubší místa, kde je teplota vody vždy minimálně 4 stupně. Ryby v řekách si také najdou hlubokou klidnou tůň, kde přečkají zimní období – nemusejí zde tolik bojovat s proudem a šetří tak energii.

Přes zimu také ryby konzumují méně potravy. V zimě je ve vodě nouze o jídlo. Některé druhy ryb žijí hlavně z tukových zásob, které si udělaly během roku (kapr). Jiné – dravé ryby nebo ryby žijící v proudu – se na tyhle zásoby spolehnout nemohou. Proto hledají potravu i v zimě – a právě na tyhle druhy můžeme nalákat na háček.

IMG_8752
IMG_8757

Pravidla, zákony, povinnosti

Minimum z Rybářského řádu: na pstruhových vodách jsou v lednu, únoru a březnu hájeny všechny druhy ryb. Pokud tedy chceme k vodě s prutem, můžeme pouze na mimopstruhovou vodu, a to v čase od 5:00 ráno
do 22:00 večer.
Ale pozor: dravé ryby jsou od 1. ledna hájené (štika, bolen, candát, okoun, sumec). Když je ulovíme, musíme je šetrně vrátit zpět do vody. Od ledna do 15. června také nesmíme lovit vláčením ani lovit s dvojháčkem nebo trojháčkem!

Jak tedy na to?

Teď si to shrneme.
Něco nám zakazuje Řád, ryby jedí málo, voda je čistá. Tomu se musíme přizpůsobit. Přes zimní měsíce je skvělý lov na plavanou (se splávkem), feeder s maličkým krmítkem nebo na řekách lov z hladiny na rohlík.
Ryby v čisté vodě lépe vidí. Musíme proto používat jemné náčiní – tenké vlasce a malé háčky, na které napíchneme klidně jen jednoho červíka nebo kousíček chleba.
Pokud budeme trpěliví, může se nám v podběráku zatřpytit cejn, podoustev, ostroretka, plotice, tloušť, ale i pstruh duhový, parma a překvapit může i nějaký ten kapřík.

Nezapomeňte ale na to nejdůležitější – vlastní zdraví a bezpečnost. Nechoďte k vodě sami, nezkoušejte pevnost ledu a nepodceňujte teplé oblečení. Zimní rybář je zodpovědný rybář.

IMG_8754

PETRŮV ZDAR!