parma obecná

královna řeky

Má čtyři vousky, ale kapr to není – i když je to jeho sestřenice. Je to parma, krásná silná ryba, která je snem mnoha rybářů. 

Parma je královna proudů, proto ji neulovíš na rybníce, ale musíš se za ní vypravit k řece. Nejraději mají ty čisté, ve kterých vidíš na dně kameny. Řeka nemusí být ani moc hluboká, stačí voda po pás nebo kolena. Vlnky chvíli utíkají po kamínkách a pak se stočí do hlubší tůně. Však se taky podle parmy taková řeka jmenuje – rybáři o ní mluví jako o „parmovém pásmu“, protože právě parma je tu doma.

Parma roste pomalu. Žije u dna, kde hledá larvy vodního hmyzu a další dobroty. A protože pořád plave proti proudu, má silné svaly. Parma má prostě pořádnou páru – proto si jí rybáři tak cení. Je to skutečně úžasná bojovnice.

Ulovit se dá hlavně lovem ze dna, na těžko. Skvělý je k jejímu lovu feedrový prut, to je ten s jemnou špičkou, podle které poznáš záběr. Pokud na parmu vyrazíš se splávkem, musí ti nástraha drnkat o dno řeky. Parma má masitá ústa a těmi doslova luxuje dno. K hladině se skoro nevydává. Úspěch můžeš mít i s vláčkou, ale nástrahu je třeba vést po dně – tak pozor na vázky!

Parmu nesmíš lovit od 16. března do 15. června, kdy je hájená. V té době se totiž rozmnožuje (u ryb říkáme, že se třou). Má míru 40 cm, ale každý správný rybář vám poví, že parma se vrací vodě. Je nádherná a příliš vzácná. Některé revíry ji taky celoročně chrání! Parma ani nemá dobré maso a její vnitřnosti jsou jedovaté! 

Takže až tuhle zlatavou královnu řeky ulovíte, vraťte jí svobodu..